Afrikány pro Afriku – projekt neziskové organizace SIRIRI

Afrikány pro Afriku jsou příkladem kontinuální a dlouhodobé práce s dětmi v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Vysazením jedné rostlinky mohou děti pomoci někomu na vzdálené straně světa a uvědomí si tak lépe princip sounáležitosti. Zároveň se o rostlinku ve škole starají a přijímají a učí se tak zodpovědnosti. Sázení je navíc baví, a tak jde o příjemnou aktivitu, která je zároveň i pro obě strany prospěšná. Vypěstované afrikány pak totiž škola prodává a výtěžek věnuje na projekty SIRIRI ve Středoafrické republice.

Jak projekt probíhá?

Na jaře (nejlépe na začátku března) si pedagogové zapojených škol připraví vše, co budou potřebovat pro výsev a pěstování rostlin – nejvhodnější jsou afrikány, rajčátka či bazalka. Semínka spolu s dětmi vysejí, po nějaké době také přesadí každou rostlinku zvlášť do jiné menší nádoby (např. kelímek od jogurtu). Po dvouměsíční péči děti rostlinky prodávají a výtěžek putuje na projekty SIRIRI do Středoafrické republiky.

Zapojení MŠ Svojetice do projektu

V roce 2025  jsme se jako školka zapojili do projektu Afrikány pro Afriku poprvé. Děti ve všech třídách zasázely semínka nejen afrikánů, ale i paprik, okurek a rajčat a následně se o ně několik týdnů staraly. Jejich snaha byla oceněna prodejem těchto sazeniček. Děti věděly, proč sazeničky pěstovaly a kam vybrané peníze poputují.

Certifikát MŠ Svojetice, Praha – východ