Básničky a písničky – Včelky

Školní rok 2025 / 2026

——————————–

Indiánské říkadlo

Já mám šípy, já mám luk jako každý správný kluk.

O prázdninách lovím v lese,

schovejte se, schovejte se za křovím,

než vás všechny ulovím.

Indiánské holky

My jsme holky indiánské

a chceme být pořád krásné.

Hezké šperky nosíme,

indiánům se líbíme.

Epo I tai tai e
 
Epo I tai tai e,
epo I tai tai e.
Epo I tai tai, epo I tukki tukki,
epo I tukki tukki e. 

Podzim – básnička

Listí padá ze stromů (z rukou se stanou listy a padají k zemi),
podzim skládá poklonu (ukloníme se).
Rozloučí se s teplým létem (máváme létu),
předá kaštan hodným dětem ( předáváme kaštan z ruky do ruky).
Pak rozfouká těžké mraky (foukáme do mraků),
vítr zvedne k nebi mraky (stoupáme si na špičky a vytahujeme se k nebi).

Máma mi dala korunu

Máma mi dala korunu, abych koupil rybu.

A já místo ryby, ryby koupil velerybu.

Co dělá ryba ? Ocasem hýbá.

Proč ? Proč ? Protože je ryba, ryba …

Běží liška k Táboru

Běží liška k táboru, nese pytel zázvoru.
Ježek za ní pospíchá, že jí pytel rozpíchá.

Běž zajíčku, běž za ní, pober jí to koření.
Liška se mu schovala, ještě se mu vysmála.

Já do lesa nepojedu

Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu,
kdyby na mě hajný přišel, on by mně vzal sekeru.
Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar,
kdyby na mě hajný přišel, on by mně to všecko vzal.

Co se děje v lese ?

Poslouchejte milé děti, co můžete uvidět.

Tam, kde roste hodně stromů, ožívá hned lesní svět.

Na stromě, až na vršíčku, uvidíte veveřičku.

Ve větvích si poskakuje, šišky ráda rozhazuje.

Po pěšince za bodláčím, paní liška hrdě kráčí.

Je to děti velká dáma, toulává se často sama.

Tamhle dole na paloučku, tam kde kvete koniklec,

pod pařezem z velké díry, vykukuje jezevec.

Také srny tady bydlí, umí rychle utíkat.

Musíte být potichounku, nesmíte je vylekat.

Svatý Martin – rytmizace na tělo

Jede Martin na koni, ve sněhu si uhání, klap, klap, klapyty, klap.

Náhle potká žebráka,

Půl pláště mu podává..vem si ho, vem, vem si ho, vem.

V noci se mu zjeví sen, anděl tiše tančí v něm, cupyty cup, cupyty cup.

Martin koná skutky dobré, druhým dává víc než sobě.

Za své srdce, činy jemné, stává se biskupem země.

Písničky na tříkrálové vystoupení

Anděl strážný 

Čert a Káča

Co je to ? – Hradišťan

Letím hledat světy

písnička

Kašpárek v rohlíku

My tři králové

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.

Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše.

Co ty černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu.

A já černej vystupuju a nový rok Vám vinšuju.

A my taky vystupujem a nový rok vám vinšujem.

       My jsme žáci 3.B

My jsme žáci třetí bé, bereme však na sebe,

podobu zajíce, žirafy či krabice

( to je pěkná směsice ).

Můžem bejt i rohože a to všechno protože,

vlastníme nakrátko, utržené sluchátko

( taky jedno zvířátko ).

Rukavička

Ve velké fujavici ztratil děda rukavici, zvířátka hned tralala, do tepla se schovala.

Teploučko je v rukavici, jak v huňaté beranici, tu však pejsek zaštěká a zvířátka vyleká.

Šup, šup, honem rukavice, šup, šup ven do metelice, utíkají zvířátka a tím končí pohádka.

Moje tělo

Moje tělo mozek řídí,

oči ty to dobře vidí.

Pod hlavou je krček malý,

na rukách jsou velké svaly.

Na nich mámě prstů pět,

spočítáme si je hned.

V hrudním koši srdce máme,

do bříška si jídlo dáme.

Nohy obě procvičí se,

venku dobře skotačí se.

Já jsem muzikant

Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země. My jsme muzikanti, přicházíme k vám.

Já umím hráti. My umíme taky. A to na housličky. Jak se na ně hraje?

Fidli, fidli, staré vidli, fidli, fidli, housličky. Fidli, fidli, staré vidli, fidli, fidli, housličky.

Já jsem muzikant…..

A to na basičku. Jak se na ni hraje?

Stála basa u primasa, za kamnama stála,  jak primaska zatopila, basa sama hrála.

Já jsem muzikant…..

A to na trumpetu. Jak se na ni hraje?

/: Já rád játra, ty rád játra, on rád játra, trumpeta. :/

Já jsem muzikant ……

A to na bubínek. Jak se na něj hraje?

/: Bumtarata, bumtarata, bumtarata bubínek. :/

 

Jarní kytičky

Do zahrádky přišlo jaro,

copak se tam asi stalo ?

Rozkvetly nám kytičky,

narcis, krokus, kočičky.

Včelička k nám právě letí,

podívejte, támhle děti.

Voláme sluníčko

1. Voláme sluníčko haló, haló, tepla je na světě málo, málo.

Vylez a rozežeň mraky, mraky a já ti pomůžu taky, hm.

2. Voláme skřivana haló, haló,
písní je na světě málo, málo,

přileť a zazpívej pro mě, pro mě,
žijeme přec‘ v jednom domě, hm.

3. Voláme: človíčku, haló, haló,
lásky je na světě málo, málo, málo …

Velikonoční koleda

Pro kluky

Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky vymrskám,

než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko.

Pro holky

Kropenatá slepička, snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji.

Pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám.

Maminko, mámo

Maminko, mámo, já tě mám rád,

chtěl bych ti k tvému svátku něco dát.

Kytičku, růžičku, že tě nosím v srdíčku

a tuhle malou písničku.

Maminko, mámo, to se podaří,

náš táta se mnou něco uvaří.

Mističku pudinku a navrch rozinku

a k tomu velkou pusinku.

Indiáni si pomáhají

V indiánské škole dnes, náčelník Vám poví věc:

Nejstatečnější není ten, kdo uloví bizona jen.

Statečný je každý z nás, kdo umí pomoci v pravý čas.

Když se někdo zraní, pláče, jedna, pět ,pět, pro pomoc skáče.

Když se oheň rozběhne, jedna, pět, nula zasáhne.

Když je třeba chránit lidi, jedna, pět, osm všechno vidí.

A když nevíš, koho zvát, jedna, jedna, dva máš znát.

Včelky sedí kolem ohně, poslouchají pozorně.

Pak si čísla zopakují, ať v nouzi pomoc přivolají.